Hello there, is this your first visit?
Rejestracja

Witamy na forum MMO Cheatres Team, na jednym z najwiekszych o tematyce Bot&HAck do gier MMO. Zachecamy do rejestracji i udzielania sie w społeczności.

Pokaz wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1
  Pan Strugi
  Pan Strugi jest nieaktywny
  Strugi Boski Wiatr Awatar Pan Strugi
  Dolaczyl
  Oct 2008
  Lokalizacja
  Szczecin
  Postow
  1 554
  Przydatne
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  [Boty - Hacki - Poradniki] Command & Conquer Tiberium Alliances

  Command & Conquer Tiberium Alliances to darmowa, przeglądarkowa gra strategiczna rozgrywana za pośrednictwem sieci.Twoje zdolności dowódcze zostaną wystawione na próbę w walce o kontrolę nad zasobami i o władzę nad światem.


  Poradnik Wstępny


  Graj by wygrać.

  Jedyny powodem że czytasz ten poradnik, może być tylko to, że chcesz się czegoś nauczyć i stać się lepszym w grze. Pierwszym krokiem aby to osiągnąć, jest nauczyć się jak grać by wygrać. To wszystko zależy od postawy, a postawa według której powinieneś grać to : “Na wojnie i w miłości, nie ma miejsca na zasady”. Dotyczy to wszystkiego oprócz cheatów i bugów, wszelkiego rodzaju... Oznacza to “rushe”, oznacza to spam, oznacza to lamienie. Wszystko co robisz, powinno być najbardziej optymalną i efektywną droga do zwycięstwa w grze, jeśli chcesz się nauczyć jak grać lepiej.

  Poświęć czas na ustawienie hotkeyów.

  C&C 3 daje Ci możliwość ustawić własne hotkeye. Bardzo ważne jest, aby poświęcić czas, nauczyć się podstawowej wersji hotkeyów, i zdecydować czy je lubisz... Jeśli nie, ustaw je tak aby odpowiadały twojemu stylowi gry.

  Najważniejsze hotkeye, podczas micromanagingu to:

  D: Ruch do tyłu

  Ten hotkey pozwala Ci się wycofywać, strzelając do przeciwnika, I utrzymując twój najgrubszy przedni pancerz z tyłu. To bardzo ważny element micromanagingu.

  W: Wybierz podobne jednostki

  Ten hotkey pozwala Ci na szybkie wybranie jednostek danego rodzaju znajdujących się na ekranie, a podwójne wciśnięcie - znajdujących się na całej mapie. Pozwala Ci to, na szybkie wzywanie jednostek tego samego rodzaju, z każdego miejsce na mapie i jest skuteczniejsze niż szukanie pojedynczych 3 czołgów rozrzuconych po niej.

  Ctl + `: Pokaż wszystkie healthbary

  Znajomość zdrowia jednostek jest ważna, dzięki niej będziesz wiedział co zaatakować. Zawsze atakuj jednostki posiadające najmniej hp. Zdrowie jednostek nie wpływa na ich siłę, więc czołg z 1% życia, jest tak niebezpieczny, jak czołg ze 100% życia... Używaj tego hotkey combo aby wiedzieć, kogo się pozbyć najpierw.

  Spacja: Wyświetl ostatnie wydarzenie
  Możliwe, że najważniejszy hotkey w grze. Daje on, możliwość czuwania na całej mapie, a także pozwala łatwo przeskoczyć to walki, lub czegoś, czego się nie spodziewasz.

  Inne hotkeye dla macromanagementu są równie ważne. Szczególnie klawisze F, tab, i E, R, T, Y, U, które kontrolują zakładki produkcyjne. To czy lubisz te ustawienia, zależy od twojego własnego gustu, ale nie bój się eksperymentować, i wybrać tego, co dla Ciebie najlepsze.

  Naucz się drzewka technologicznego i tego co robi każdy budynek.

  Jeśli chcesz pobaw się w singleplayerze, ale powinieneś mieć 100% wiedzy, tego co daję Ci określony budynek, w formach mocy i jednostek, a także gdzie i co należy techować. Większość tych informacji jest w instrukcji, ale nie ma lepszego sposobu na zapamiętanie niż praktyka poprzez grę. Wiedzę o budynkach nabywasz przed doświadczenie, a nie kucie na pamięć.


  Zrozum system kontrowania.

  Wiele rzeczy o systemie kontr możesz się nauczyć z różnych poradników, ale to nie to samo co wiedza z pierwszej ręki, DOKŁADNIE jak dobry jest scorpion przeciwko predatorowi lub dokładnie jak dobry jest APC przeciwko a squadowi disintegratorów. Możesz się tego nauczyć tylko poprzez własne doświadczenie, więc spróbuj i zobacz czego można oczekiwać od każdej jednostki.

  Proś o pomoc.

  Jeśli utknąłeś i sobie z czymś nie radzisz, nie bój się pytać. Na pewno zawsze znajdą się gracze, którzy ci pomogą. Nie bój się kopiować tego co widzisz w replayach. Nikt nie ma taktyk na własność. Jeśli jakaś Ci się podoba i jest skuteczna, nie bój się jej używać.
  „Spytać, i się dowiedzieć może oznaczać moment wstydu, nie spytać i się nie dowiedzieć, oznacza zostać głupcem na całe życie”


  Słowniczek pojęć.


  Build order (BO)

  Zazwyczaj oznacza sposób w jaki wydajesz początkowę pieniądze. Często oznacza kolejność w której budujesz pierwsze jednostki i budynki.

  Micromanagement (Micro)

  Kontrola jednostek. Mówiąc że ktoś dobrze micruje, mówisz, że ktoś dobrze kontroluje swoje jednostki. Zalicza się do tego, bardzo precyzyjna kontrola określonych rzeczy. Wynikiem microwania jest zrobienie rzeczy, których jednostki nie osiągnęły by pozostawione same sobie. Osoby które osiągnęły wysoki poziom w Microwaniu, są w stanie zniszczyć 25 scorpionów, używając 20 scorpionów etc.

  Macromanagement (Macro*)

  Kontrola twojej bazy, ekonomi, i ulepszeń. Powiedzieć komuś, że ma dobry Macromanagement, znaczy powiedzieć mu że mądrze wydaję pieniądze, rozwija i te****e bazę w odpowiednim czasie. Oznacza to także, że twoje jednostki produkowane są ciągle i nie masz floatu.

  Expanding

  Kontrolowanie większości mapy i pozyskiwanie surowców z większości pól tyberium.

  Teching up or “fast teching” (Tech)

  Techowanie oznacza gracza który buduję, by odblokować lepsze technologicznie bronie. Przykładem, może być GDI Technology Center, które daje graczom GDI dostęp do Mammoth Tanks, Zone Troopers i Firehawks. Szybkie techowanie oznacza strategie w której gracz stara się osiągnąć wysoki poziom technologiczny, najszybciej jak to możliwe. Ryzykowna taktyka, która może zostać szybko powstrzymana jeśli przeciwnik nie robi tego samego.

  Cash floating (Float)

  Gdy gracz nie wydaję swoich pieniędzy i zwiększa ich ilość, floatuje. Floating nie jest dobrą rzeczą. Pieniądze w banku nic Ci nie pomagają. Kupowanie broni za te pieniądze – Tak.
  Zawsze powinieneś wydawać swoje pieniądze, chyba że odkładasz na techa lub jakąś silną jednostkę.

  Rush
  Oznacza jak najszybsze zaatakowanie bazy przeciwnika we wczesnych stadiach rozgrywki. Przyjmuje się, że rush, to rush, jeśli zaatakujesz w mniej niż 5 minut. Wielu uważa tą taktykę, za taktykę dla no-skilli. Prawda jest taka, aby rush się powiódł trzeba wykazać się świetną taktyką, oraz znajomością gry (Micro i Macro*).

  Linki sponsorowane
  Byłem Ale Już Mnie Nie Ma.

 2. Wolne miejsce Reklamowe
 3. #2
  Pan Strugi
  Pan Strugi jest nieaktywny
  Strugi Boski Wiatr Awatar Pan Strugi
  Dolaczyl
  Oct 2008
  Lokalizacja
  Szczecin
  Postow
  1 554
  Przydatne
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Odp: [Boty - Hacki - Poradniki] Command & Conquer Tiberium Alliances

  Trening cnc3. by detharon™
  Oto artykuł poświęcony temu, co wiele osób osiągnąć chcę ale jakoś nie może – poprawie umiejętności gry.

  Każdą umiejętność jaką człowiek posiada można w pewien sposób „wytrenować”, dotyczy to sportów, malowania, matematyki i tysięcy innych rzeczy – w tym grania na komputerze...
  Jednakże żeby coś dobrze trenować, trzeba mieć na to jakiś konkretny plan.
  W strategiach bardzo istotne jest wyciąganie wniosków z przegranych gier, oraz poprawianie wszystkiego, co wydaje nam się że może być lepiej zrobione. Dlatego też lepiej zagrać 10 gier i na każdej z nich coś zyskać (np. „czemu on miał więcej wojska...? bo zajął iglice!) niż 100 zagranych jak najszybciej byleby tylko wygrywać jeszcze szybciej i łatwiej niż poprzednio.
  Łatwe gry = zbędne gry. Oczywiście, nie mówię że nie można grać gier 4 fun – to całkiem coś innego ;]. Ale zagranie przez cały tydzień 200 gier i wygranie 190, niestety nie świadczy o umiejętności ale o marnym poziomie przeciwników i straconym czasie.

  W cnc3 tak jak w każdej innej grze strategicznej bardzo ważne są dwie podstawowe rzeczy :
  ►taktyki i kontr-taktyki – czyli sposób w jaki budujemy bazę i kolejność budowania budynków (macro) oraz znajomość taktyk; ich zalet i wad.
  ►kontrolowanie jednostek (micro)

  Jak trenować macro

  Stosujemy taktykę z jakiejś dobrej powtórki (ewentualnie wymyślamy, jednak te „powtórkowe najczęściej są już sprawdzone i dopracowane) i idziemy zagrać tyle gier, ile nam się chce – wszystkie powtórki koniecznie trzeba zapisać.
  Pod żadnym warunkiem, takich gier treningowych NIE MOŻESZ grać z kimś znacznie słabszym od siebie, takie gry nie mają najmniejszego sensu. Osobiście rozpoznaję przeciwników przy użyciu wątpliwego rankingu EA, jednak w większości przypadków pozwala on określić poziom umiejętności przeciwnika. Więc jeżeli jesteś na miejscu 1500, stwórz grę „1v1 top 2000” i graj z ludźmi tylko z takiego przedziału.
  Ja gram zazwyczaj 3-5 gier pod rząd, więcej nie potrzeba. Wszystkie te gry koniecznie muszą być grane tym samym BO (Build Order – kolejność budowania).
  Po każdej grze bez oglądania powtórki staraj się znaleźć swoje błędy, obojętnie czy wygrałeś czy nie. Po tej serii gier obejrzyj wszystkie powtórki i sprawdź, jakich BO używali przeciwnicy i czy to było przyczyną tego, że wygrali. Celem takiego „rozpoznania” jest znalezienie idealnego BO, które możesz zmieniać w trakcie gry w zależności od tego, co robi przeciwnik. Niektóre BO są uniwersalne (najczęściej używane), lecz większość jest skuteczna tylko na kilka określonych BO, a reszta je idealnie kontruje. Na przykład rush GDI apc + inżynier działa idealnie na kogoś używającego BO z dźwigiem na początku i robiącego dużo rafinerii, jednak kompletnie nie zadziała na szybkie fabryki wojenne.
  Ważne jest znać wszystkie możliwe BO (raczej - jak najwięcej :P) żeby nie być zaskoczonym podczas gry i od razu wiedzieć co i jak budować żeby zyskać przewagę nad przeciwnikiem.

  Jak trenować micro

  O ile macro można wytrenować łatwo, po prostu ucząc się na pamięć określonych taktyk i kontr-taktyk, rozmieszczenia budynków, kolejności budowanych jednostek etc, to micro jest znacznie trudniejsze, ze względu na to że nie można się go nauczyć, tylko już trzeba wytrenować. Dobre micro ma ktoś, kto potrafi robić wiele rzeczy jednocześnie, do tego wyjątkowo szybko i dokładnie.
  Dlatego przede wszystkim, ważne jest żeby powiedzieć sobie „muszę to zrobić szybciej niż przedtem!”. I za każdym razem stawiać sobie wyższe wymagania. W ten sposób można po pewnym czasie przyzwyczaić się do szybszej gry. Do treningu micro potrzeba już dużej ilości gier, ale zagranych najlepiej i najszybciej jak się da, czyli nie wystarczy rozegrać 20 gier, tak od niechcenia, do tego trzeba motywacji.
  Micro można trenować nawet offline, wystarczy że będziesz starał się grać tak, żeby stracić jak najmniej jednostek – naprawiać, wycofywać itd, a przy okazji postaraj się jak najszybciej budować budynki.
  Byłem Ale Już Mnie Nie Ma.

 4. #3
  Pan Strugi
  Pan Strugi jest nieaktywny
  Strugi Boski Wiatr Awatar Pan Strugi
  Dolaczyl
  Oct 2008
  Lokalizacja
  Szczecin
  Postow
  1 554
  Przydatne
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Odp: [Boty - Hacki - Poradniki] Command & Conquer Tiberium Alliances

  Kontrowanie

  Ważne jest, aby wiedzieć jakimi jednostkami kontrować jakie. Wiedza o tym nie pozwoli przeciwnikowi spamowac tabunem jednostek jednego ty-pu, gdy ty masz możliwość sensownego ich skontrowania i zniszczenia.
  Weźmy na przykład piechotę, (pomijając imba nodu) kilku buzerów wyko-si ich dosc szybko. Najlepsza metoda co czym zwalczać to zdobywanie do-swiadczenia grając. Powinieneś się nauczyć ile jakich jednostek potrzebu-jesz, żeby skontrować przeciwnika. Tu jest spory problem bo nowe patche dość diametralnie zmieniają zdolności bojowe jednostek i o ile np. wcze-sniej Pitule były tylko jako jednostka przeciwlotnicza to obecnie jest to jednostka uniwersalna. Musisz jednak produkowac jednostki w odpowied-nich ilościach, nie ma sensu np. robic 20 APC żeby skontrowac kilk gro-madek zuberów i dezintegratorów, bo potem do niczego ci się nie przyda-dza a zabraknie kasy np. na bardziej potrzebne predatory.

  Poniżej krótki wykaz czym zwalczać jednostki wroga Command and Conquer 3.

  Jako GDI
  *Kontruj Scorpiony uzywając Predatory, Orki oraz grupe kilku rakietow-ców.
  *Kontruj Raidery, Motorki i Stealth Tanks uzywając Predatory, Pitule oraz grupe kilku rakietowców.
  *Kontruj Seekery, Gunwalkery, Corruptory i Devourery uzywając predato-ry i oraz grupe kilku rakietowców.
  *Kontruj lotnictwo NOD i Scrin pitbullami i APCs z RS w srodku, w bazie stawiaj działka AA.
  *Kontruj Avatary używając Predatorów lub mamutów, Zone Trooperów, oraz Orek.
  *Kontruj Triody Predatorami i mamutami, Zone Troopersami i Orcas. *Kontruj piechote przeciwnika czołgami z upgradem na Rail Gun, Zone troopersami oraz APC. Niestety snajperzy sa do bani w tej grze i dopóki tego nie zmienia GDI będzie mialo problemy grajac przeciwko hordom pie-choty nodu.
  *Budynki przeciwnika atakuj czołgami, RS, Zone Troopersami, Orkami, a najlepiej Firehawkami.

  Jako NOD
  *Kontruj Predatory i Seekery wieksza grupą Skorpionów oraz kilkoma gru-pami RS.
  *Kontruj APCs, Pitbulle grupą Skorpionów oraz kilkoma grupami RS.
  *Kontruj Gunwalkery, Corruptory lub Devourer Tanks grupą Skorpionów , Stealth Tanks oraz kilkoma grupami RS.*
  Kontruj lotnictwo Scrin or GDI używając Stealth Tanks, Bike, Raiders oraz RS, w bazie stawiaj wieżyczki SAM .
  *Kontruj Mamuty lub Triody walcząc Avatarami, Venomami z upgrade na laser oraz bombowcami vertigo .
  *Kontruj piechotę wroga Avatarami, Venomami, Raidersami oraz Shado-wteams.
  * Budynki przeciwnika atakuj Avatarami, RS, Venomami, B.Vertigo oraz Skorpionami.

  Grając Scrin
  *Kontruj Predatory oraz Scorpiony Seekerami i Shock Troopersami.
  *Kontruj APCs, Pitbulle, Raidery,Bikes i Stealth Tanks Seekersami i Shock Troopersami.
  *Kontruj lotnictwo NOD oraz GDI Seekersami, Shock Troopers z wykupio-nym ugrane oraz PAC’ami (Planetary assault carrier), a także w bazie stawiaj Plasma missile.
  *Kontruj Mamuty oraz Awatary uzywając Tripody, Storm Ridery oraz Pla-netary assault carrier.
  *Kontruj piechote kasuj Tripodami, Buzzerami oraz Gun walkerami.
  *Bazę wroga atakuj Tripodami, Shock Troopers’ami, Storm Riderami oraz Planetary assault carrier.
  Byłem Ale Już Mnie Nie Ma.

 5. #4
  Pan Strugi
  Pan Strugi jest nieaktywny
  Strugi Boski Wiatr Awatar Pan Strugi
  Dolaczyl
  Oct 2008
  Lokalizacja
  Szczecin
  Postow
  1 554
  Przydatne
  0
  Thanked 0 Times in 0 Posts

  Odp: [Boty - Hacki - Poradniki] Command & Conquer Tiberium Alliances

  Firehawk – techniki Microwania + upgrade Stratofighter

  By Fritobag - 4 August, 2007 (tłumaczenie i własne dopiski by kashiash)

  Firehawkjest jedną z bardzie skutecznych jednostek lotniczych o dużej sile niszczenia w grze Command and Conquer3, która masz do dyspozycji grajac jako GDI, pozwalająca ci nękać przeciwnika i uszkadzać jego budynki, przez co utrudniac dojscie do szybkiego tech’a.
  Pozwala na niszczenie budynków i struktur obronnych, po zniszczeniu tech center można zacząć czyscic pole walki z irytujących emiterów, warto przy okazji skasowac radar, żeby jeszcze bardziej opóźnic odbudowe TC i jednoczesnie nie pozowolic na budowe artylerii AA.
  W dalszej kolejności możesz niszczyć fabryki wojenne, rafinerie oraz elektrownie!
  Nie tylko to Firehawk może być załadowany bombami lub rakietami AA poywalajczmi ymniejsyzc stan posiadanie przeciwnika nawet o 10 strom riderów czy venomów za pomoca jedynie 4 Firehawków.

  Jak to osiągnąć?

  Dobra, przede wszystkim zanim będziesz mógł budować Firehawki musisz mieć Tech center+puste lotnisko. Jak już to masz to możesz zacząć produkowac firehawki.
  Jak już wczesniej wspomniałem możesz firehawka załadowac bombami efektywnymi na kazdy rodzaj budynku lub rakietami AA które pozwalaja na zwalczanie wszelkiego lotnictwa.

  Firehawki załadowane bombami na lotnisku wyglądają tak:  W opcjach samolotu jest ikonka Stratofighter która pozwala ci na uzycie możliwość stratofighter (o której w dalszej części więcej) oraz ikonki do ładowania odpowiednich rodzajów amunicji.Oczywiście warto nauczyć się sterowac tymi opcjami z klawiatury ;)  Firehawk uzbrojony w rakiety AA:  Załadowane np bombami naziemnymi możesz wysłac do bazy przeciwnika, aby skasować mu wazny dla niego budynek, najlepiej zacząć od tech center. Robisz to prosto klikając PPM na budynku:


  Firehawk I techniki sterowania

  Gdy używasz Firehawków, ważne są 2 nastepujące postepowania:
  1) Musisz tak kierować Fh, aby cale doleciały do celu.
  2) Muszą mieć załadowane bomby na pokładzie, nie mozesz ich zuzyc nigdzie po drodze.


  Walcząć Firehawkami, pamietaj zeby były ZAWSZE ustawione w trybie Hold Fire. Nie chcesz chyba, żeby po dlugim locie omijającym stada pitbuli, Missile squadów oraz innej obrony AA przeciwnika, misternie zaplanowany atak zakonczyl sie zrzuceniem wszystkich bomb na elektrownie lub np baraki lub pojedynczego żołnierza?
  Kolejna wazna rzecz to ustawienie HotKey’a na twoja grupe Fs tak żebyś kilkoma nacisnieciami klawiszy mogl je przywołać, zmienic im tryb agresywnosci, czy wyslac np na lotnisko w celu zmiany rodzaju amunicji.

  Stratofighter – co to jest i jak tego uzywać

  Stratofighter jest zapominane przez wielu graczy. Jest to jednak jedna z bardzo uzytecznych umiejetności w grze! Umiejętność Stratofighter pozwala ci”teleportować” twoje samoloty do dowolnego miejsca na mapie! Jeśli twój przeciwnik ma np 30 pitbuli na drodze do jego tech Center, po prostu teleportuj samoloty w miejsce gdzie nic już nie stanie ci na przeszkodzie do rozpoczęcia małej zadymy w bazie przeciwnika… i co ważne! Po ataku odczekaj na tyłach bazy przeciwnika aż zregeneruje się możliwość uzycia STF i za jego pomoca bezpiecznie wróć do bazy.

  Umiejetność Stratofighter wykupuje sie w Tech Center tak jak na obrazku:  Jedna z prostych metod wybranie miejsca gdzie FH maja sie teleportować jest uzycie GDI radar scan lub Orca Strike:  Oczywiście mozesz zamiast tego wyslac tam jednego pitbula lub inna szybka jednostkę na rozpoznanie, które warto zrobic zeby twoje teleportujace sie firehawki nie nadziały sie na bandę rakieciarzy czy artylerie AA. Wg mnie uzycie radaru jest najgorszym rozwiązaniem ponieważ dajesz sygnał przeciwnikowi, że szperasz tam i i może on założyć ze planujesz tam jakiś atak. Zwiad jednostką jest mniej podejrzany, a radar jako zmylke możesz puścić w calkiem inne miejce.

  Oczywiście możesz teleportowac jednostki na nieodkryty obszar mapy, ale nie jest to polecane rozwiązanie ponieważ jest to czysta loteria, mozesz mieć szanse zaskoczyc przeciwnika jak i stracić wszystkie samoloty nie osiągnąwszy zadnego efektu.

  Jak już masz odkryty fragment mapy (ewentualnie jak lubisz troche ryzyka i masz ochote teleportować sie do nieodkytej częsci mapy), wybierz ikonie stratofighter na zaznaczonej grupie samolotów (pro gamer wcisnie Ctrl-A ;)) i LPM wskaż gdzie maja sie twoje samoloty teleportować.

  Firehawki w trakcie teleportacji:
  a w bazie przeciwnika atakujesz takie budynki jak poniżej:
  Jak juz sie znajdziesz w bazie przeciwnika niszcz budynki jak najszybciej, nie masz co sie łudzić przeciwnik zaraz wyśle w okolice twych samolotów wszystko co ma szanse je wykończyć. Po ataku nie leć nimi wprost do bazy, steruj nimi tak aby ominąć grupy wojsk przeciwnika, które mogą zadać rany twoim samolotom. Jeśli masz taka możliwość postaraj się poczekać na tyłach bazy, Az będziesz mógł teleportować się ponownie do swojej bazy.


  I pamiętaj że jeśli znajdziesz sie w sytuacji jak poniżej użyj SF jak najszybciej żeby utrzymać twe samoloty przy życiu:
  Byłem Ale Już Mnie Nie Ma.

 

 

Podobne watki

 1. Dekaron prosze o Hacki lub Boty
  By mixer98 in forum Dekaron
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 15th May 2011, 02:40
 2. Bany a Boty i Hacki
  By Potus in forum 4Story
  Odpowiedzi: 6
  Ostatni post / autor: 17th April 2010, 20:42
 3. Hacki, Boty i Poradniki + Dodatki
  By firedragonn in forum Hacki, boty, cheaty
  Odpowiedzi: 28
  Ostatni post / autor: 16th February 2010, 16:53
 4. Boty i Hacki!!!!!!!!
  By gman in forum Rappelz
  Odpowiedzi: 1
  Ostatni post / autor: 22nd September 2008, 15:03

Tagi dla tego watku

Uprawnienia umieszczania postow

 • Nie mozesz zakladac nowych tematow
 • Nie mozesz pisac wiadomosci
 • Nie mozesz dodawac zalacznikow
 • Nie mozesz edytowac swoich postow
 •